You are currently viewing تفاوت قیمت پنجره آلومینیوم و uPVC

تفاوت قیمت پنجره آلومینیوم و uPVC

اگر در جستجوی تفاوت قیمت پنجره آلومینیوم و uPVC هستید این مقاله به دردتان خواهد خورد. خرید درب و پنجره نیز مانند خرید هر محصولی دیگری در ابتدا تحقیق و سپس مشورت با اهل فن را می‌طلبد. اگر بی‌گدار به آب بزنید یا سردرگم شده و یا انتخاب درستی نخواهید داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله عوامل تاًثیرگذار در قیمت پنجره آلومینیومی مراجعه کنید.

اول باید نیاز فرد مشخص شود. با شناسایی نیاز و بودجه‌ شما قطعاً انتخاب از میان گزینه‌های موجود راحت‌تر خواهد شد. پس از انتخاب چند کاندید با مشورت گرفتن درباره آن‌ها از انتخاب خود مطمئن شده و در نهایت یک مورد برگزیده خواهد شد. در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت‌های پنجره آلومینیوم و uPVC خواهیم پرداخت و سعی خواهیم کرد تا به افرادی که بین انتخاب این موارد گیر افتاده‌اند کمک کنیم.

مقایسه پنجره آلومینیومی و uPVC

آلومینیوم و uPVC جزو مواد اولیه پرکاربرد در ساخت پروفیل درب و پنجره هستند. ویژگی‌های مختلف این دو ماده اولیه بوده که بین پنجره آلومینیومی و uPVC تفاوت ایجاد می‌کنند. اول باید با تفاوت‌ها و مزایای هرکدام آشنا شویم سپس به مقایسه پنجره آلومینیومی و uPVC می‌پردازیم.

فلز آلومینیوم از گذشته‌های دور تا به الان در ساخت پروفیل درب و پنجره مورد استفاده بوده است. وزن کمتر آن نسبت به آهن باعث شد تا آلومینیوم گزینه مناسب‌تری نسبت به آهن باشد و کم کم جایگزین پنجره‌های آهنی شود.

قیمت پنجره آلومینیوم

پایین‌تر بودن وزن، نه تنها حمل و نقل بلکه نصب پنجره را نیز آسان‌تر می‌کند. همچنین آلومینیوم نسبت به آهن با محیط سازگار بوده و به سرعت بازیافت می‌شود. البته قیمت پنجره آلومینیومی که مقرون به صرفه‌ بوده و توجیه اقتصادی دارد نیز در استفاده بیشتر از آن بی‌تأثیر نبود.

پس از آن پروفیل‌های uPVC به بازار آمدند. پروفیل یو‍‌پی‌وی‌سی که نوعی پلاستیک سخت و فشرده به حساب می‌آید، در کم‌تر شدن وزن پنجره تاثیر به سزایی داشت. علاوه بر آن پنجره uPVC عایق بسیار خوبی برای حرارت بود که این امر موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شد.

نگهداری این نوع پنجره نیز ساده‌تر بود چون اولاً به خاطر جنسش سطحی صیقلی داشت که گرد و غبار را به خود جذب نمی‌کند. دوماً مقاومت بالایی در برابر خوردگی و هم‌چنین اشعه فرابنفش دارد.

به همین خاطر استفاده از آلومینیوم در ساخت درب و پنجره برای سال‌ها از خاطره‌ها رفت تا اینکه نسل جدیدی از آن‌ها پس از رفع معایبشان، به بازار معرفی شد.

پنجره uPVC بهتر است یا پنجره آلومینیومی؟

جواب قطعی به این سؤال کاملاً به نیاز هر فرد بستگی دارد. با مقایسه پنجره آلومینیومی و uPVC و همچنین دانستن تفاوت ‌آن‌ها متوجه خواهید شد که برای مصرف شما کدامیک گزینه بهتری است.

 • عایق حرارت

در سالیان گذشته بارزترین ویژگی پنجره uPVC عایق بودن آن در برابر حرارت بود که پنجره‌های آلومینیوم فاقد آن بودند. چون آلومینیوم ماده‌ای کاملاً رسانا است و گرما را انتقال می‌دهد. به همین دلیل بود در سالیان متوالی استفاده از پنجره‌های آلومینیومی تا حدی منسوخ شده بود تا زمانی که تکنولوژی ترمال بریک به کمک آن‌ها آمد.

uPVC در ساختار خود حفره‎‌هایی دارد که آن را با ماده‌ای خاص پر می‌کنند و آن ماده خاصیت عایق بودن را برای پنجره‌های uPVC فراهم می‌کند. آلومینیوم نه تنها این خاصیت را ندارد بلکه رسانای گرما و حرارت نیز است. اما متخصصان برای رفع این عیب از ماده‌ای به‌نام ترمال بریک استفاده کردند که این ماده عایق حرارت است. استفاده از این ماده باعث شده که امروزه پنجره‌های آلومینیومی نیز به اندازه پنجره‌های uPVC عایق حرارت بوده و با هم رقابت کنند. این مورد در هزینه‌ها و اتلاف انرژی نیز تاًثیر بسزایی داشته است.

 • عایق صدا

در رقابت بین پنجره‌های آلومینیومی و uPVC برای فراهم کردن سکوت در خانه، این uPVC است که برنده خواهد بود. البته این به این معنا نیست که پنجره‌های آلومینیومی عایق صدا نیستند اما برای مکان‌های شلوغ و پر سر و صدا uPVC گزینه بهتری خواهد بود.

البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که این نوع شیشه به کار رفته است که در عایق صدا بودن نقش اصلی را ایفا می‌کند.

 • سازگاری با محیط زیست

احتمالا شنیده‌اید که uPVC سازگار با محیط زیست است، اما چرا؟ به این دلیل که در روند ساخت آن هیچ ماده شیمیایی‌ای تولید نمی‌شود اما برای تولید آلومینیوم مواد شیمیایی سرطان‌زا ایجاد می‌شوند.

 • ضد حریق بودن

uPVC ضد حریق است اما آلومینیوم در برابر آتش مقاومت زیادی ندارد و تغییر شکل می‌دهد. البته در نمونه‌های جدید این مورد نیز رفع شده است.

 • مقاومت در برابر خوردگی

پنجره uPVC اکسید نمی‌شود و در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاومت بسیار بالایی دارد. اما بر خلاف آن پنجره آلومینیوم به مرور زمان دچار پوسیدگی می‌شود. این مورد نیز در نسل‌های جدید پنجره‌های آلومینیومی رفع شده است و با انتخاب هر دو مورد به دلیل مقاومت بالا و طول عمر زیاد از خرید پنجره جدید معاف می‌شوید. ضمن اینکه نیازی به تعمیر و نگهداری زیاد و هزینه‌بر نیز ندارند.

 • زیبایی

در این مورد باید گفت که نازک‌تر و ظریف‌تر بودن قاب‌ پنجره‌های آلومینیومی در کنار وزن کمتر و استحکام کافی آن‌ها کمی وسوسه‌کننده است. این موضوع نه تنها در زیبایی ظاهری تاًثیر داشته و پنجره را چشم نوازتر می‌کند بلکه امکان سه‌جداره کردن پنجره را هم فراهم می‌کند.

تفاوت قیمت پنجره آلومینیوم و uPVC

علاوه بر آن پنجره‌های آلومینیومی با روکش پودری‌شان رنگ‌بندی متنوعی را فراهم می‌کنند اما متداول‌ترین رنگ برای پروفیل‌های uPVC سفید است. البته در سال‌های اخیر روکش چوبی نیز برای این نوع پنجره امکان‌پذیر شده است.

به هر حال اگر به دنبال تنوع و یا به دنبال طراحی خاصی در منزل خود هستید، پنجره‌های آلومینیومی گزینه بهتری برایتان خواهند بود.

 • امنیت

هر دو پنجره آلومینیومی و یو پی وی سی بخاطر ساختار خود امنیت بالایی را نسبت به پنجره‌های چوبی و آهنی دارند. اما نکته مهمی که در این باره باید در نظر داشته باشید این است که فرقی ندارد کدام یک از این دو را انتخاب می‌کنید، بلکه انتخاب یراق آلات مطمئن است که امنیت بیشتر را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

حتی اگر مشکل قیمت داشتید می‌توانید از میان فریم‌های ارزان قیمت‌تر انتخاب کنید ولی توصیه می‌شود از قفل و یراق آلات کوتاه نیایید و از نمونه‌های باکیفیت و مدرن آن‌ها استفاده کنید.

اگرچه پنجره‌های دوجداره ضدسرقتی نیز وجود دارد که از پروفیل upvc ساخته می‌شوند. رین فورس (گالوانیزه)، شیشه نشکن و یراق آلات محکم‌تر نیز در ساختارشان بر امنیت آن‌ها خواهد افزود.

 • قیمت

چه بخواهیم و چه نخواهیم در نهایت خواهیم دید که قیمت عامل بسیار مهمی در انتخاب ما خواهد بود. در ادامه به مقایسه قیمت این نوع پنجره‌ها پرداخته خواهد شد.

مقایسه قیمت پنجره آلومینیوم و uPVC

قیمت پنجره مانند هر کالای دیگری به عوامل مختلفی بستگی دارد. از اندازه پنجره گرفته تا مواد به کار رفته در آن به علاوه هزینه حمل و نقل و نصب و… اما این را بدانید که قیمت پنجره آلومینیومی از نوع یو پی وی سی و چوبی ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.

عوامل موثر بر قیمت پنجره

عوامل مختلفی بر قیمت پنجره آلومینیومی و به طور کلی هر پنجره دیگری تاثیر دارند که عبارتند از:

 • ابعاد
 • جنس، کیفیت، استاندارد و درجه خلوص پروفیل
 • تعداد، کیفیت و برند یراق آلات شامل لولا، دستگیره و…
 • نوع باز شدن و تعداد جدارهای پنجره
 • مقدار پروفیل مورد نیاز
 • جنس شیشه ها
 • وزن پنجره
 • حمل و نقل
 • هزینه نصب

تفاوت قیمت پنجره آلومینیومی ترمال بریک با پنجره یو‌پی‌وی‌سی

پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک به دلیل ساختار عایق‌تر و قوی‌تر نسبت به دوجداره یو‌پی‌وی‌سی تا 2 برابر قیمت بالاتری دارد.

کلام آخر

اگر قیمت پنجره آلومینیومی بیش‌تر از بودجه مدنظر شما است، یکی از راه‌های کاهش هزینه خرید و نصب پنجره جدید این است که پنجره قبلی را بفروشید شاید برایتان جالب باشد که بدانید پنجره قدیمی شما را بر اساس وزن آن خریداری می‌کنند.

هم‌چنین می‌توانید از پنجره دست دومی استفاده کنید که با استانداردهای شما هم‌خوانی داشته باشد و به قول معروف دستی به سر روی آن بکشید و به جای پنجره قدیمی خود نصب کنید. قیمت پنجره آلومینیومی دست دوم پایین‌تر از جنس نو است و به شما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند.

با وجود آشفتگی قیمت ارز ، قیمت‌گذاری این محصول کار آسانی نیست و قیمت محصول نهایی همیشه نوساناتی را همراه خواهد داشت.

با دانستن ابعاد دقیق پنجره، تعداد بازشوها و یراق آلات مورد نیاز می‌توانید قیمت پنجره خود را محاسبه کنید و یا برای استعلام قیمت با تانسو تماس بگیرید.