You are currently viewing نصب پنجره ترمال بریک

نصب پنجره ترمال بریک

موضوع مقاله پیش رو در خصوص شرایط نصب پنجره ترمال بریک است. چون شرایط و تمهیدات مورد نیاز برای نصب ممکن است در فرآیند انتخاب درب و پنجره مورد نظر، دخیل باشد. پس توصیه می‌شود اگر در حال انتخاب و خرید پنجره هستید، از صفر تا صد پروسه آن یعنی از اندازه‌گیری گرفته تا اجرا و نصب را کاملاً در نظر داشته باشید. البته برای آشنایی بیشتر با این دسته از پنجره‌ها مطالعه مقاله انواع پنجره دوجداره آلومینیوم به شما پیشنهاد می‌شود.

با توجه به گسترش استفاده از پنجره‌های ترمال بریک، در این مقاله ما قصد داریم به این مدل‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید تا فرآیند نصب پنجره ترمال بریک را قدم به قدم معرفی کنیم.

چرا پنجره ترمال بریک؟

در این نوع پنجره عملکرد حرارتی بهبود یافته است. به این صورت که با کنترل انتقال حرارت، بهره‌وری انرژی را بهبود می‌بخشند. در واقع پروفیل پنجره‌های ترمال بریک، عایق بسیار خوبی در برابر گرما و سرما هستند.

این عمل به وسیله جداسازی قطعات آلومینیوم خارجی از داخل توسط ماده‌ای نارسانا انجام می‌شود. این روش میزان انتقال انرژی را از طریق پروفیل پنجره کاهش می‌دهد. این ویژگی شکست حرارتی نام دارد. به همین دلیل است که این مدل درب و پنجره از محبوبیت زیادی برخوردار است.

زمانی که اندازه‌گیری‌ها به صورت دقیق و درست انجام شد، کارخانه شروع به ساخت پروفیل و شیشه‌های آن خواهد کرد.

  • قاب

به طور کلی نصب پنجره ترمال بریک به دو صورت نصب روی قاب آهنی یا آلومینیومی و دیگری نصب روی سنگ انجام می‌شود. که از این میان نصب روی قاب آهنی رایج‌تر است.

البته این قاب آهنی یا آلومینیومی پس از نصب پنجره دیگر قابل رویت نیست. به این قاب اصطلاحاً ساب فریم (SubFrame) نیز گفته می‌شود.

نصب پنجره ترمال بریک

برای ساخت این قاب، ابتدا پروفیل‌ها در کارخانه براساس اندازه‌گیری‌های انجام شده، برش می‌خورند. البته این قاب داخل دیوار قرار می‌گیرد اما باید دقت شود که صاف و عاری از هرگونه مصالح ساختمانی باشد. این موضوع هنگام نصب شیشه‌ها ممکن است مشکل‌ساز شود.

پس از ساخت قاب، یراق‌آلات مورد نیاز به قطعات آلومینیومی متصل می‌شوند. مرحله بعدی تزریق چسب پلی اورتان است. سپس تیم ساخت و تولید گونیاهای پلیمری را در جای خود قرار می‌دهند. حال فیکسرها جایگذاری می‌شوند و سپس مونتاژ ابتدایی انجام می‌شود.

پس از اتصال قطعات پروفیل به هم، پانچ پروفیل توسط دستگاه انجام می‌شود. در نظر داشته باشید کلیه این مراحل زیر نظر تکنسین انجام می‌شود. مرحله آخر نیز نوبت به عایق‌بندی پنجره‌ها توسط نصب لاستیک‌های مخصوص می‌رسد.

  • شیشه

اگر شیشه‌ها از نوع بازشو باشند همراه با قاب به محل نصب منتقل می‌شوند تا در آنجا بر روی سازه سوار شوند. اما اگر بازشو پنجره از نوع کشویی باشد، این به تصمیم نصاب بستگی دارد. می‌توان در کارخانه اسمبل را انجام داده یا در مکان نصب این کار انجام شود.

نکته بسیار مهم: قبل از هرچیز این موضوع را در نظر داشته باشید که فرآیند نصب حتماً باید توسط تکنسین باتجربه انجام شود. چون با نصب نادرست و غیراصولی ممکن است سلامت افراد به خطر بیفتد.

نحوه نصب پنجره ترمال بریک

در حقیقت بخش اصلی نصب پنجره ترمال بریک در حین ساخت آن انجا می‌گیرد. پس از اینکه در کارگاه یا کارخانه فرآیند ساخت به اتمام رسید، پنجره‌ها باید به درستی حمل شده و به محل مورد نظر برسند.

نحوه ساخت پنجره ترمال بریک

زمانی که پروفیل‌های ترمال بریک در داخل قاب قرار گرفتند، سوراخ‌هایی روی فریم ایجاد می‌شود تا شیشه‌ها به درستی در جای خود فیکس شوند. اگر این اقدام صورت نگیرد نه تنها عایق‌بندی و آب‌بندی آن‌ها با مشکل روبرو خواهد شد بلکه از نظر ایمنی نیز خطرناک است. در نهایت نیز رگلاژ انجام خواهد شد تا عملکرد پنجره‌ها درست باشد. وجود لقی و سروصدا هنگام باز و بسته شدن از جمله مواردی است که در این مرحله مجدد چک خواهد شد.

کلام آخر

شیوه رایج نصب پنجره ترمال بریک در دل یک فریم آهنی یا آلومینیومی است. پس از آن شیشه‌ها در جای خود فیکس و رگلاژ می‌شوند. البته همانطور که پیشتربه آن اشاره شد، حتماً این اقدامات بایستی توسط یک تکنسین باتجربه صورت گیرد.