You are currently viewing آشنایی با پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال

آشنایی با پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال

پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال یکی از اعضای خانواده پنجره‌های آلومینیومی است که عضویت دیگر این خانواده را پنجره‌ دوجداره آلومینیومی ترمال بریک برعهده دارد.

از آنجایی که از گذشته تا به امروز پنجره‌های آلومینیومی بسیار متداول هستند؛ در این مقاله قصد داریم به یکی از انواع آن یعنی مدل نرمال بپردازیم. تا کسانی که قصد دارند این نوع پنجره را خریداری کنند از پیش، با آن آشنایی کامل داشته باشند.

معرفی پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال

این نوع پنجره را با نام‌های پنجره آلومینیومی معمولی و یا نانترمال (Non Thermal)  نیز می‌شناسند. چراکه این نوع پنجره عایق سرما و گرما نیست. دلیل این موضوع هم بنابر ذات فلز آلومینیوم بوده که رسانای حرارتی بالایی دارد.

حالا سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا اصلاً این نوع پنجره تولید می‌شود؟ و یا چرا باید فردی پنجره دوجداره آلومینیومی را برای خرید انتخاب کند؟ چون در ظاهر هیچ فرقی با پنجره‌های آلومینیومی قدیمی ندارد. یا اگر فرقی با آن‌ها دارد این تفاوت چیست؟

حقیقت این است که پنجره‌های آلومینیومی قدیمی که در بیشتر منازل ما دیده می‌شد همه از خانواده همین پنجره‌های نرمال هستند. در گذشته نمونه‌هایی از آن‌ها به صورت کشویی یا برای سرویس‌های بهداشتی تولید می‌شد. البته تولید آن‌ها فرآیند سختی نداشت و در همان مغازه یا کارگاه‌های کوچک و ابزارآلات ساده انجام می‌شد.

پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال

در سال‌های بعد استفاده از آلومینیوم برای ساخت درب و پنجره به دلیل عایق صوتی و حرارتی نبودن به خاطره‌ها پیوست. در این زمان بود که پنجره‌های دوجداره UPVC جای خود را در بازار باز کرده و کارخانه‌های زیادی مشغول به ساخت انواع آن‌ها شدند.

اما همچنان آلومینیوم بخاطر هزینه و وزن کمتر همچنان محبوب بود اما چطور می‌توانست بدون داشتن ویژگی عایق بودن با سایر مدل‌ها رقابت کند؟

تا اینکه نسل جدید پنجره‌های دوجداره آلومینیومی در غالب نرمال و به ویژه ترمال بریک طراحی و ساخته شدند. مزایای پنجره‌های ترمال بریک را می‌توانید در مقالات قبل پیدا کنید.

تفاوت پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال و پنجره‌های قدیمی در چیست؟

باید گفت پایه این دو نوع پنجره با هم یکی است اما با تغییرات و اصلاحاتی که در نمونه‌های نرمال اعمال شده است در عملکرد کمی متفاوت هستند. بدون شک پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال امروزی بسیار زیباتر، مقاوم‌تر و در نهایت ایزوله‌تر از نمونه‌های قدیمی هستند.

اضافه‌شدن چند جداره به پنجره‌های آلومینیومی قدیمی، اعمال تغییرات هندسی و اضافه شدن برخی جزئیات به آن‌ها باعث شد تا ویژگی‌هایشان تاحدی بهبود یافتند. امروزه ما این مدل را با نام پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال می‌شناسیم که بسیار مطلوب‌تر از قبل شده‌اند.  در ادامه به بررسی برخی از این تفاوت‌ها خوهیم پرداخت.

متریال مصرفی

در ساخت هر سازه‌ای متریال باکیفیت و مرغوب حرف اول را می‌زند. در پنجره آلومینیومی نرمال نوع شمش یا بیلت مصرفی برای ساخت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. متریال مصرفی برای ساخت استاندارد این نوع از پنجره‌ها باید شمش با گرید ۶۰۶۳ باشد. برخی از کارگاه‌های تولیدی برای ارزان‌تر تمام شدن قیمت نهایی از بیلت یا شمش مصرفی غیراستاندارد یا ضایعاتی استفاده می‌کنند.

غیر استاندارد بودن مواد مورد استفاد نه تنها بر کیفیت نهایی بلکه بر روی کیفیت رنگ آمیزی یا پوشش‌های آنادایزی آن نیز تأثیرگذار است. همچنین مقاومت پنجره را نیز کاهش داده در نتیجه پنجره نمی‌تواند فشارهای باد و وزن شیشه را تاب آورد. و در پی آن عایق‌بندی نیز با مشکل روبرو خواهد شد.

ضخامت و نوع هندسه پروفیل پنجره

طراحی استاندارد و ضخامت مناسب عملکرد پنجره آلومینیومی نرمال را افزایش داده و باعث شده سال‌ای بیشتری را در مقابل فشارها تاب آورد.

یراق‌آلات

یراق‌آلات مرغوب و باکیفیت نیز به نوبه خود باعث چفت شدن هرچه بهتر شیشه‌ها و آب‌بندی اصولی‌تر خواهد شد. البته باید یراق‌آلات به صورتی باشد که تحمل وزن شیشه را داشته باشد.

لاستیک‌های آب‌بندی

بهترین نوع از لاستیک‌های آب‌بندی برای استفاده در پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال، Epdm نام دارد. این لاستیک‌ها در برابر سرما، گرما و اشعه خورشید مقاوم بوده و طول عمر بالایی نیز دارد.

تولید استاندارد

هر سازه‌ای تنها با داشتن بهترین متریال‌ها به کیفیت مطلوب نخواهد رسید. مونتاژ و یا ساخت پنجره‌ها نیز در کیفیت آن‌ها اثرگذار است. یک مونتاژ کار حرفه‌ای با استفاده از متریال باکیفیت و با کمک ماشین آلات استاندارد و روز می‌تواند بهترین پنجره آلومینیومی نرمال را بسازد.

نصب پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال

در کشور ما به طور معمول در ساخت پنجره دوجداره آلومینیومی نانترمال برای اتصال کنج پنجره‌ها از سیستم فیکسچر‌های پیچی استفاده می‌شود. ان در حالی است که بهترین آن‌ها اتصال به صورت پانچ و به وسیله دستگاه است. البته به طور کلی برای ساخت کل پنجره هم روش پانچ بسیار تمیزتر بوده و در برابر فشارهای وارده نیز مقاوم‌تر است.

نصب استاندارد

هرچقدر هم که متریال خوب بوده و تولید نیز اصولی انجام گیرد اما نصب استاندارد توسط  نصاب‌های متخصص بوده که کار را به اتمام می‌رساند. حمل پنجره‌ها بدون آسیب دیدن، تراز و رگلاژ کردن پنجره‌ها و بررسی آب‌بندی از وظایف تیم نصب خواهد بود.

در آخر اینکه این گروه از پنجره‌‌ها گزینه مناسبی برای آب و هوای معتدل هستند و برای کسانی که نمی‌خواهند هزینه زیادتری از این بابت خرج کنند گزینه مناسبی به حساب می‌آید. برای آشنایی بیشتر می‌توانید به صفحه محصول پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال مراجعه کنید.