پلی آمید چیست و نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک

پلی آمید چیست و نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک

امروزه استفاده از پنجره ترمال بریک به وفور دیده می شود. در این نوشته سعی بر این است تا به بررسی نقش پلی امید در پنجره ترمال بریک بپردازیم:

 

آلومینیوم علاوه بر تمام مزایایی که دارد دارای ضریب انتقال حرارتی بالایی تا حدود w⁄m2k 203 می باشد که همین باعث هدر رفتن انرژی از طریق درب و پنجره های آلومینیومی می گردد. آلومینیوم یک فلز رسانا می باشد با ضریب انتقال حرارت بالا، در فلزات ضریب انتقال حرارت با واحدی به نام لاندا نشان داده می شود که واحد آن وات بر مترمربع بر درجه کلوین می باشد.

ضریب انتقال حرارت برای آلیاژ ۶۰۶۳ آلومینیوم که در تولید درب و پنجره دوجداره مورد استفاده قرار می گیرد برابر است با w⁄m^2k 203  که ضریبی است بسیار بالا محسوب میشود. از این رو جهت عایق کردن درب و پنجره های آلومینیوم از تیغه های پلی آمید در بین پروفیل های آلومینیومی استفاده می گردد که به این پنجره ها اصطلاحا ترمال بریک گفته می شود.

 

ساختار پنجره آلومینیومی ترمال بریک با نوار پلی آمید

پلی آمید در واقع عایقی است بین جدار بیرون و جدار داخل پنجره در واقع ارتباط بین محیط خارج و محیط داخل را تیغه پلی آمید قطع می کند. استفاده از تیغه های پلی آمید در پروفیل های آلومینیومی تولید پنجره دوجداره، باعث می گردد تا ضریب انتقال حرارت آلومینیوم از ۲۰۳ به میزان زیر ۴ کاهش پیدا می کند. در واقع پلی آمید رسانایی را در آلیاژ آلومینیوم را تا حدی زیادی رفع میکند. مشخصات پروفیل و شکل و نحوه قرار گیری پلی امید در تعیین این عدد بسیار مهم می باشد.

 

نصب تیغه پلی آمید

تیغه های پلی آمید با استفاده از ماشین های مخصوص به هر یک از جداره های پروفیل های بیرونی و درونی آلومینیوم دوخته می شود.تیغه های پلی آمید تشکیل شده است از پلی آمید ۶.۶ با ۲۵% فایبرگلاس که ضریب انتقال حرارتی آن برابر ۰.۳ w⁄m^k می باشد که اتلاف انرژی را در پنجره ترمال بریک آلومینیومی تا حد بسیاری کاهش می دهد.پلی آمید تا دمای ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و محدودیتی در طی عملیات رنگ کوره ای جهت پروفیل ایجاد نمی کند چون پروفیل آلومینیوم پس از دوخت پلی امید جهت رنگ کوره ای ارسال می گردد.

 

دو عامل بسیار مهم در پروفیل های ترمال بریک

 

دوخت صحیح پلی آمید:

دوخت پلی آمید باید به صورت کاملاً صحیح و توسط ماشین آلات مخصوص صورت پذیرد که در غیر اینصورت ممکن است در برخی از نقاط اتصال تیغه ها با پروفیل آلومینیوم کاملاً قطع شده و از مقاومت مکانیکی پنجره ترمال بریک کاسته می شود.

 

مقاومت مکانیکی بازشوها:

در طراحی پنجره جهت تولید حتماً باید با توجه به وزن لنگه و عرض و ارتفاع بازشو از پروفیل های مخصوص و استاندارد استفاده گردد.

عدم استفاده از تیغه های pvc بجای تیغه های پلی آمید:

با توجه به ارزان بودن تیغه های pvc، در بسیاری از موار شاهد هستیم که جهت ترمال بریک کردن پنجره آلومینیومی از این تیغه ها استفاده می گردد در استفاده از تیغه های pvc بجای پلی آمید ۲ شکل اساسی بوجود می آید:

تحمل حرارت pvc تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد و درنتیجه دفورمه شدن و از بین رفتن در دمای ۳۵۰ درجه رنگ کوره ای .

دفورمه شدن و ترک خوردن این تیغه ها در نوسانات حرارتی مناطق نصب مخصوصاً مناطق گرمسیری که اختلاف حرارت در طی شب و روز بسیار می باشد و همین باعث دفورمه شدن و تغییر شکل تیغه pvc می گردد که در نتیجه آن از دوخت کنده می شود و از پروفیل آلومینیوم جدا می شود و در نهایت باعث جدا شدن قسمت های پنجره آلومینیوم ترمال بریک مخصوصاً افتادن بازشوها به همراه شیشه دوجداره می گردد.

 

راهی برای تست پلی آمید درون پنجره ها

جهت تست این موضوع که آیا تیغه استفاده شده در ترمال بریک کردن پنجره آلومینیومی از نوع پلی آمید است یا pvc بهترین روش این است که تیغه را در معرض شعله مستقیم قرار دهید، در صورت مشتعل شدن تیغه و بلند شدن بوی نایلون، در این صورت تیغه از نوع pvc می باشد، در غیر اینصورت به احتمال زیاد تیغه از نوع پلی آمید می باشد.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.