کرتین وال – بندینی حاصل تجربه مشترک ایران و ایتالیا – BENDINI

نمای کرتین وال چیست؟

 

خب قبل از هر چیزی باید تعریف درستی از نمای کرتین وال داشته باشیم. ” Curtain Wall ” یک کلمه از زبان انگلیسی است که معادل آن به فارسی برابر باصص دیوار پرده ای است. دیوار و پرده هر دو حائل هایی بین دو فضا هستند. یکی سخت و سنگین و دیگری سبک و قابل انعطاف است. از ترکیب این دو عبارت یا در حقیقت این دو نوع حائل محققان به ترکیبی دست پیدا کرده اند که هم استحکام و مقاومت دیوار را دارد و هم زیبایی و سبکی پرده را نیز دارا می باشد. به همین دلیل به این ترکیب کرتین وال می گویند.

 

نماهای کرتین وال از آنجا که هیچ باری از خود ساختمان را به دوش نمی کشند و تنها نیرویی که تحمل می کنند یکی نیروی وزن خودشان و دیگری نیرو های جانبی نظیر باد است را تحمل می کنند از این رو به سازه های کرتین وال سازه های “خود ایستا”  هم گفته می شود. نمای کرتین وال انواع و اقسام و زیادی دارد و پر کاربرد ترین آنها که حتما شما هم آنها دیده اید نماهای کرتین وال شیشه ای هستند.

مهم ترین ویژگی های سیستم های کرتین وال

 

از ویژگی مهم های کرتین وال می توان به عایق حرارتی، رطوبتی، صوتی آن اشاره کرد. این مساله باعث بهینه سازی دمای محیط و نور می شود. بنابراین نیاز ساختمان به مصرف انرژی الکتریسیته را کاهش می دهد. از سمت دیگر کرتین وال ها چون سازه هایی بسیار سبک هستند بار کلی وارد بر ساختمان را هم کاهش می دهند. همچنین واکنش خوبی در مقابل زلزله دارند و در نهایت سهولت در نصب و زیبایی و مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر نماهای ساختمانی برتری دارند.

حالا اگر کمی فنی تر به مسئله نگاه می کنیم. کرتین وال ها در واقع شاسی ها و لامل هایی هستند که در اطراف پروژه قرار می گیرند. و شیشه هایی که به عنوان نمای ساختمان قرار است بگیرند به جای اینکه روی خود ساختمان نصب شوند روی سازه کرتین وال نصب می شوند. از این جهت وزنی که بر روی ساختمان وارد می شود، کاهش می یابد. این کاهش وزن سبب می شود که به طور کلی مقاومت ساختمان نسبت به زلزله افزایش یابد. از نماهای کرتین وال  می توان به نمای ساختمان جدید بورس در سعادت آباد تهران اشاره کرد اگر زمانی از جلو این ساختمان گذشتید نیم نگاهی بیاندازید.

جهت مشاهده انواع سیستم های ترمال بریک برای ایران می توانید با کلیک بر روی اسم هر یک به راحتی مطالب و اطلاعات مورد نیاز آن سیستم را به طور مستقیم و بلافاصله دانلود نمایید.